Kinderwerkstatt 2018 vo Veľkej Lomnici

27. október 2017

Štyria štvrtáci z našej základnej školy Braňo Široký, Marek Lipták, Lilien Langová a Ema Sálusová sa v rámci dvadsaťtrojky detí z Kežmarku, Medzeva, Bratislavy, Nitrianskeho Pravna, Gelnice a Chmeľnice zúčastňujú zaujímavého podujatia, ktorý Karpatsko-nemecký spolok na Slovensku  už tradične každý rok organizuje vo Veľkej Lomnici. Gestorom podujatia je Mgr. Patrik Lompart, predseda Karpatsko-nemeckej mládeže na Slovensku. Tohoročný ročník pod názvom:„ Dnes, včera a zajtra“ sa opäť koná pod vedením umelca z Medzeva Helmuta Bistika. 

Helmut Bistika je človek, akých v živote nestretnete na stovky, ba možno ani na desiatky. Od bežného uponáhľaného tvora, spoteného od honby za matériou, má na hony ďaleko. Žije, miluje a tvorí (ako sám píše v jednej brožúrke svojich diel) v Medzeve, v domčeku, kde má svoj ateliér. Aj v ňom pulzuje typická helmutovská energia, všetko tu vyžaruje pokoj, hoci aj pracovný pulz.

Podujatie podporuje tvorivosť detí, ale hlavne upevňuje ich vzťah k nemeckému jazyku. Deti z rôznych oblastí, kde obyvatelia hovoria nemeckým dialektom,  sa stretávajú, aby spolu komunikovali v jazyku nemeckej národnostnej menšiny počas rôznych tvorivých dielní. Cieľom podujatia je motivovať  práve mladú generáciu, aby zachovávala a bola nositeľom nemeckého dialektu vo svojich komunitách. 

Súvisiace obrázky