Aký bude nový vstup do Ľubovnianských kúpeľoch?
O cyklo aj turistických chodníkoch, nových prvkoch v území sa hovorilo na stretnutí 3. júla 2015 v Ľubovnianskych kúpeľoch. Spolupráca obce Chmeľnica zastúpenej starostkou obce Ing. arch. Zitou Pleštinskou a obce Nová Ľubovňa, zastúpenej starostom obce Stanislavom Turlíkom s riaditeľom hotela Ľubovňa Michalom Brejčákom sa pretavuje do konkretných opatrení. Oceňujeme prístup aj OOCR v zastúpení riaditeľky Ing. Eriky Šalátovej. Podnikateľské subjekty v zastúpení konteľov Jána Špesa a Ing. Branisla Iľkoviča prisľúbili aktívny prístup. Kreatívne nápady Michala Turlíka a Pavla Havrana z firmy TUHA. prinášajú do tohto kúta regiónu, v ktorom sa plní minerálna voda Ľubovnianka a nájdete tu aj chránené borovice Vejmutovky, nový vietor do plachiet.
História kúpeľov podľa autora PhDr. Petra Rotha, PhD.
I napriek tomu, že z ich prameňov si miestni obyvatelia liečili žalúdočné problémy oddávna, nie je veľmi bohatá. V roku 1870 dal Alfred Probstner do prevádzky trinásť obytných objektov, ktoré až do druhej svetovej vojny slúžili na ubytovanie návštevníkov prevažne z Budapešti.
I keď jedinečné svahy kúpeľného parku vysadené v minulosti dnes stratili svoju parkovú úpravu, exempláre vzácnych druhov borovíc, jedle bielej, dvestoročné exempláre buka a duba vás dozaista potešia. Cez tento prírodný zázrak vedie krátky náučný chodník, ale aj peší vyhliadnutý okruh, ktorý v dvoch smeroch prechádza širšou lokalitou kúpeľov. Chodník vás prevedie popri piatich minerálnych prameňoch - Andrej, Emília, Alfred, Mária a Nový prameň. Najvýznamnejší je prameň Andrej s výdatnosťou 12 - 15 l/min., s bohatým obsahom CO 2, vápnika, magnézia a sodíka. Voda je číra a bez zápachu. V bezprostrednej blízkosti trasy náučného chodníka je vyhliadka na blízke obce, Starú Ľubovňu, ale aj vzdialenú panorámu Vysokých Tatier. V zime sú k dispozícii zjazdové trate rôznej náročnosti už aj s umelým zasnežovaním.
Samotné kúpele sú akoby ukryté v lone okolitých, nie veľmi vysokých kopcov. Za nimi sú položené malebné obce, z ktorých každá skrýva pre návštevníka niečo zaujímavé.
Po súhlase Lesy SR, š.p. Odštepný závod Prešov sa upraví lesný chodník šírky 1,5 m na parcele C-KN č. 1761/38 v k.ú. Nová Ľubovňa. (Podľa obrázka)