Chmeľnica sa zapojila do projektu POZNAJ SVOJ KROJ

Mladá generácia v Chmeľnici väčšinou netuší, aké rôznorodé palety krojov sa v jednotlivých obciach ešte nachádzajú. Taktiež netuší, že na rôzne príležitosti v roku sa voľakedy používal príznačný kroj(napr. svadobný, sviatočný, smútočný, pracovný a iný kroj).Ľubovnianske osvetové stredisko zastúpené riaditeľom Ing. Martinom Karašom  v rámci projektu POZNAJ SVOJ KROJ v spolupráci s reklamnou spoločnosťou YOSARIO zastúpenou Jozefom Spišákom 22.11.2016 robilo výskum krojov v našej obci.

Foto: Martin Karaš

Ďakujem v mene všetkých Chmeľničanov pánovi Ľubovnianskemu osvetovému srtredisku , menovite riaditeľovi Martinovi Karašovi za tento hodnotný projekt. Je to obrovský vklad pre zachovanie tradícii v obci. Je to projekt, ktorý má nevyčísliteľnú hodnotu pre budúce generácie, nielen obyvateľov Chmeľnice.

 Ďakujem pani Ľudmile Káňovej za skompletizovanie krojov z obce, občanom, ktorí nám ich na túto príležitosť zapožičali a všetkým, ktorí prišli, aby kroje, ktoré sa v obci používali na rôzne príležitosti pre potreby výskumu zaprezentovali. Veľmi ďakujeme pani Márii Setlákovej, Helene Fábovej, Márii Faltičkovej a Márii Ribovičovej za rady a aktívnu pomoc pri obliekaní do krojov a úpravu pri prezentácii krojov.
 
Mojim veľkým snom je, aby sa ako v minulosti na rôzne slávnostné príležitosti občania obce a hlavne mladí ľudia do krojov obliekali, aby sa tak tradovali zvyky a tradície z pokolenia na pokolenie. Je našou povinnosťou , občanov, ktorí žijeme v Chmeľnici, aby sme všetko preto urobili, aby sme poklady, ktoré nám naši otcovia a mamy zanechali odovzdávali budúcim generáciám.
 
 
 
O projekte nám povedal riaditeľ Ing. Martin Karaš, riaditeľ Ľubovnianskeho osvetového strediska:
 
Ľubovnianske osvetové stredisko v spolupráci s folklórnymi skupinami a obcami zahájilo v roku 2015 prvú etapu terénneho výskumu zameraného na dokumentovanie a podrobný popis ľudových krojov okresu Stará Ľubovňa.
V rámci výskumu sa v jednotlivých obciach kompletizujú rôzne druhy krojov, ktoré v minulosti reprezentovali spomínané obce. Tie sú následne dokumentované fotografiami a podrobne popísané.
„Poznaj svoj kroj“
V pondelok 16.  novembra 2015 bola prvá etapa zahájená v obci Jarabina a pokračovala v Jakubanoch, Lackovej a v Novej Ľubovni. V rámci terénneho výskumu boli skompletizované rôzne druhy kroja (napr. svadobný, sviatočný, smútočný, pracovný a iný kroj), ktoré boli  následne profesionálnym fotografom fotografované na postavách z každej strany a ľuďmi z navštívených obcí presne popísané po jednotlivých častiach.
Okrem popisu častí krojov sa bude výskumný tím zaoberať aj materiálmi, z ktorých boli tvorené pôvodné kroje s ďalšími súčasťami. Výskum je realizovaný s podporou Úradu vlády SR z programu Kultúra národnostných menšín.
 
Pomaly sa vytrácajú
Názov projektu je „Poznaj svoj kroj“ a jeho význam spočíva najmä v tom, že sa podrobne zadokumentujú jednotlivé druhy krojov, pretože tie sa z našich obcí vytrácajú.
 
Častokrát sa tvoria nové kroje, tie však v mnohých prípadoch už nie sú vytvárané na báze pôvodných, a na ich tvorbu už vôbec nie je používaný pôvodný materiál. Tým sa maximálne znehodnocuje takto vytvorený  kroj a jeho výpovedná hodnota je prakticky nulová.
Vzácne storočné kroje
Druhá etapa projektu by mala prebehnúť do konca roka a bude zahŕňať ešte obce Kamienka, Kolačkov a ďalšie dve vytypované výskumným tímom. Z návštev prvých obcí možno konštatovať, že mnohí ľudia ani netušia, aké rôznorodé palety krojov sa v jednotlivých obciach ešte nachádzajú.
Taktiež netušili, že na rôzne príležitosti v roku sa voľakedy používal príznačný kroj. Na druhej strane je však v navštívených obciach obrovský záujem o to, aby sa toho zadokumentovalo čo najviac.
Obyvatelia aktívne spolupracujú, prinášajú jednotlivé komponenty krojov, ba dokonca sami pózujú pred fotografom, niekedy aj v storočných krojoch. Fotodokumentáciu v rámci tohto projektu zabezpečuje profesionálny fotograf Jozef Spišák, ktorý je autorom projektu Folklórne regióny a takýmto spôsobom vlastný projekt obohacuje o región severného Spiša.
Publikované: 23.11.2016 | Zobrazené: 1106
  • www.visitspis.sk/1-uvod
  • maslubovniansko.sk
  • www.karpatenblatt.sk
  • www.kdv.sk
  • www.kovanezelezo.sk
Nastavenia cookies