Čo ponúka Chmeľnica
Okolie našej Chmeľnice je príťažlivé pre turistov. Hoci je Chmeľnica len malá dedinka, ktorá nevyniká mimoriadnymi historickými pamiatkami či prírodnými krásami, leží v prekrásnom údolí rieky Poprad, obklopená Ľubovnianskou vrchovinou a Levočskými vrchmi , voľakedy nazývanými Siminy, podľa druhého najvyššieho vrchu tohto pohoria. Na severe na nevysokom brale sa vypína Ľubovniansky hrad. Za jasného počasia na západe môžeme vidieť mohutné Vysoké Tatry a obrysy pieninských Troch korún.
Vychádzka ku MARMONU.
V knihe Joža Nižnánskeho: „Spišské tajomstvo,“ nájdeme legendu o zbojníkovi Čandíkovi. Legenda sa odohráva v skalnej jaskyni blízko Marmonu.
Marmon je severne vzdialený od obce, vzdialený od nej asi jeden kilometer. Je to strmá skalná stena z červeného hľuznatého kalpionelového vápenca, ktorý sa používal ako stavebný kameň, ale po leštení bol známy ako marmontský mramor na pomníky a pamätné tabule. Vápenec sa vyvážal do Maďarska a Poľska.
Vychádzka ku SKALNEJ IHLE
Skalná ihla , chránená prírodná pamiatka a vo verejnosti je známa ako Čertová skala, sa nachádza východne od obce ,vo vzdialenosti asi dva kilometre smerom k dedinke Hajtovka. Ku skalnej ihle sa viaže povesť o rytierovi Ľubinovi.
Vychádzka do ĽUBOVNIANSKYCH KÚPEĽOV
Ľubovnianske kúpele sa nachádzajú južne asi 3 km od Chmeľnice. Nájdete v nich štyri minerálne pramene Amália, Alfréd, Andrej a Mária. V Ľubovnianskych kúpeľoch sa plní ĽUBOVNIANKA.
O Chmeľnici sa dočítate v knihách :
· Marta Krafčíková: „Utekali, aby zostali,“ rozprávanie o minulosti pre súčasnosť
· František Dlugoš: „Štefan Putanko svedok Viery“
· Juraj Valiska: „ Die Zipserdeutsche mundart von Chmeľnica“ ( Hopgarten)
· Daniela Hroncová – Faklová: „ Mamele“
· Andrej Špes: Meine Muttersprache
- Chemický postreknahl.CH-1.pdf Súbor pdf - (507.12 kB)