Združenie miest a obcí organizovalo 18. a 19. mája 2016 v poradí 27. snem. Za účasti delegátov, hostí, ústavných činiteľov, predstaviteľov ústrednej štátnej správy a ďalších účastníkov sme sa venovali rôznym aspektom činnosti združenia a samosprá
Delegáti Ľubovnianskeho regionálneho združenia na 27. sneme ĽRZ

S JUDr. Štefanom Bielakom, primátorom Spišskej Belej a podpredsedom ZMOS

Podpredseda ZMOS-u JUDr. Štefan Bielak predniesol 27. snemu zmenu stanov, ktorú delegáti odsúhlasili.

Delegáti ĽRZ

Počas dvoch dní zasadnutia ZMOS sa uskutočnili dôležité rokovania s ústavnými činiteľmi , predstaviteľmi Ústrednej štátnej správy, bankového sektora.
S Ing. Mariánom Saloňom, štátnym tajomníkom ministerstva obrany SR sme diskutovali pridelenie protipovodňových vozíkov pre DHZ, ktoré by mali prísť do okresu Stará Ľubovňa. Medzi obcami by mali byť aj Chmeľnica.
(S Iveta Kundrátová, starostka obce Matysová, PhDr. Ľuboš Tomko, primátor mesta Stará Ľubovňa,Viera Krafčáková, starostka obce Stráňany)

ZMOS združuje viac ako 2750 miest, obcí a mestských častí Bratislavy a Košíc, teda zhruba 94 % všetkých miest a obcí na Slovensku. Väčšina z nich v rôznom rozsahu a intenzite už s VÚB spolupracuje. Spolupráca s bankovým sektorom je dôležitá.Naša obec spolupracuje s VÚB už niekoľko rokov. V posledných rokov sme v spolupráci s VÚB realizovali niekoľko významných projektov zo štrukturálnych fondov EÚ.
S Alexanderom Reschom, generálnym riaditeľom VÚB banky sme diskutovali nové projekty, ktoré sa pripravuje v obci.


Onec Chmeľnica patrí medzi 2400 miest a obcí, ktoré spolupracujú s VÚB. Spolu s riaditeľkou VÚB Poprad sme na mape VÚB vyznačili Chmeľnicu.




S Ing. Slavomírom Fľaskom, z oddelenia územnej a miestnej samosprávy Slovenskej sporiteľne, a.s. sme diskutovali Forfaiting ( postúpenie pohĺadávky) ako efektívny spôsob financovania miest a obcí.

S Ing. Ivanom Štefancom, poslancom EP

Vo večernom Galaprograme vystúpila sveváčka Jana Kirschner a Vašo Patejdl




Jednou z prioritných úloh pre Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na najbližšie obdobie bude novela zákona o obecnom zriadení. Ide o zákon prijatý v roku 1990, ktorý určuje základné pravidlá fungovania miest a obcí a tiež pravidlá existencie primátorov, starostov a poslancov zastupiteľstiev.
Upraviť by sa malo aj fungovanie jednotlivých zastupiteľstiev. Napríklad starosta alebo primátor zvolá rokovanie zastupiteľstva s návrhom programu a poslanci mu ho celý odmietnu a odsúhlasia si svoj program a materiály na rokovanie. Michal Sýkora: “Keď sme robili tento zákon, ktorý bol niekoľkokrát novelizovaný, nerobili sme ho striktne, ale nechávali sme voľnosť. Niekedy sa nám ale zdá, že dochádza k účelovému zneužívaniu, preto bude treba daný priestor zúžiť, aby bol výklad jednoznačnejší.” V opačnom prípade dochádza k anarchii a môže sa skomplikovať život a fungovanie danej obce alebo mesta, a pritom starosta alebo primátor je práve ten, čo nesie zodpovednosť. Združenie sa tak podľa Sýkoru bude snažiť spracovať novelu spomínaného zákona a predložiť ju najskôr na všeobecnú diskusiu priamo v samospráve a následne ju prerokovať so všetkými kompetentnými. Aj poslanci OZ by mali niesť zodpovednosť za kolektívne rozhodovanie.
Prioritné úlohy a témy pre ZMOS na najbližšie obdobie sú zadefinované v 17 tézach. Témy sú rozdelené do troch okruhov, ide o oblasť ekonomickú, legislatívnu a oblasť eurofondov. Veľkú pozornosť bude potrebné venovať napr. aj zákonu o separovanom zbere, teda odpadoch, pri ktorom sa začína jeho aplikačná časť. V tejto súvislosti bude nevyhnutné nájsť spôsob správnej a efektívnej komunikácie, aby ľudia vedeli, prečo je dôležité separovať odpad. Dôležité bude zároveň prijatie stavebného zákona, ktorý bol síce už v minulosti prerokovaný, ale neprešiel legislatívou a nebol schválený.
V prípade riešenia vecných problémov sa ZMOS chystá na dvojstranné rokovania s jednotlivými ministerstvami. Zadefinovať konkrétne veci na riešenie a hľadanie ich riešenia a pomoci by malo združenie aj na úrovni predsedu vlády a predsedu parlamentu. Medzi kľúčové témy patrí napr. doprava, školstvo, bývanie, miestne poplatky či cestovný ruch, v neposlednom rade aj čerpanie eurofondov či verejné obstarávania a s tým spojená snaha znižovania limitov, aby sa nemuselo verejné obstarávanie vyhlasovať “na všetko”, ale taktiež aj financovanie preneseného výkonu štátnej moci, posúdenie stavu niektorých operačných programov.
Snahou ZMOS je tiež vedieť podporiť čo najviac projektov, nielen vo väčších mestách a obciach, ale aj v tých menších.
