Dnes v Reportéroch RTVS o 22.25 na Jednotke aj svedectvá dvoch rovesníčiek z Chmeľnice, zavlečených do sovietskych lágrov na sklonku vojny

O ľuďoch, ktorí skončili svoju životnú púť v sovietskych trestaneckých táboroch gulag sa dnes môžete dozvedieť v Reportéroch RTVS o 22.25 na Jednotke. Súčasťou tohto dokumentu  je aj príbeh dvoch Chmeľničaniek Anny Zavackej a Márie Moščovičovej, dnes 90. ročných kamarátok, ktoré spolu prežili neuveriteľnú, strastiplnú deväťmesačnú púť.

Odvlečení do gulagu: Anna Zavacká, Mária Moščovičová a Andrej Lang, ktorý zomrel 2. septembra 2016.

Po prechode frontu v roku 1945 sa začali v mestách a obciach vytvárať revolučné národné výbory, ktoré preberali moc do svojich rúk. Revolučný národný výbor bol vytvorený aj v Hobgarde. Začiatkom februára sa v obci objavili Jednotky Sovietskej tajnej služby NKVD. V rukách mali zoznamy ľudí , ktorých mali vziať so sebou aj s uvedením súpisných čísel ich domov. Akcia bola dopredu pripravovaná a zoznam ľudí im poskytol niekto z miestnych.Na zozname bolo tridsaťsedem mužov a päť žien. Muži boli vo veku sedemnásť až štyridsaťpäť rokov, dievčatá od osemnásť do dvadsať rokov. 

Keď sa ľudia pýtali vojakov, prečo ich berú, odpovedali im: „Za to, že ste Nemci. Za to, že ste pri škole tancovali s nemeckými vojakmi...

 

 

 Anna Zavacká, ukázazala Zoznam odvlečených, ktorý si uchovala 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V knihe Marty Krafčíkovej: „Utekali, aby zostali,“ nájdeme svedecké výpovede ešte žijúcich odvlečených. Srdcervúce, zimomriavky robiace, pre nás priam neuveriteľné príbehy nevinných ľudí, ktorí trpeli, len preto, že mali nemeckú národnosť.

 Anna Zavacká sa stala v roku 2015 seniorkou roka

Vojaci ich hnali pešo cez Podsadek do Starej Ľubovne a odtiaľ do Piwnicznej v Poľsku, potom do Noweho Saczu, prebrodili aj rieku Poprad. Ďalšie dni putovali do Zakopaného, kde ich naložili do vagónov, v ktorých prevážali dobytok. Po troch týždňoch v neľudských podmienkach dorazili do Sverdlovskej oblasti na Strednom Urale, do tábora, v ktorom bolo okolo dvetisíc päťsto zajatcov.

Tábor bol ohradený plotom napusteným elektrickým prúdom. Újsť zo zajatia bolo nemožné! Dievčatá v neľudských podmienkach pracovali v práčovni. Prali zašpinené a zakrvavené šatstvo. Čudo, že nedostali infekciu, na ktorú denne zomieralo desiatky zajatcov. Chlapi pracovali v lese, stínali stromy a pripravovali drevo na stavbu barakov, budúcich gulagov. Denne ich vypočúvali. Niekedy ich zobrali na výsluh aj v noci.

 

Vyšetrovatelia sa vrátili do Hobgartu zistiť, čo spáchali. Keď sa vrátili naspäť,  jeden z dôstojníkov im oznámil verdikt: „Zajtra idete domov!“ Cestou domov im umreli dvaja muži. Po úmornej ceste, ktorú v knihe Marty Krafčíkovej: „Utekali, aby zostali,“ opisujú odvlečení, dorazili domov. Písal sa december 1945.  

  

Sverdlovskú oblasť sa im podarilo opustiť po ťažkých deviatich mesiacoch. Nie však zostave 42, v akej boli odvlečení... Anna Zavacká(90) a Mária Moščovičová(90) sú posledné žijúce legendy odvlečenia...

K stiahnutiu
Publikované: 13.2.2017 | Zobrazené: 484
  • www.visitspis.sk/1-uvod
  • maslubovniansko.sk
  • www.karpatenblatt.sk
  • www.kdv.sk
  • www.kovanezelezo.sk
Nastavenia cookies