Medzinárodná svätá omša vo Fatime bola nezabudnuteľným zážitkom
V nedeľu 2. mája 2015 sa už okolo deviatej predpoludním začalo napĺňať námestie Cova da Iria vo Fatime pútnikmi z celého sveta. Boli tu skupiny z celej Európy ale aj z ďalekých Filipín, Japonska, Spojených štátov, Brazílie, Afriky. Skupinky pútnikov z portugalských miest a obcí prichádzali celý víkend pešo a na bicykloch. Malí a veľkí, deti, študenti , mamičky s kočíkmi. Vínimkou neboli ani pútnici v pokročilom veku. Všetci sa ponáhľali uctiť si našu Nebeskú Matku, Fatimskú Pannu Máriu.
Počas medzinárodnej omše bola Panna Mária s nami. Atmostéra omše bola fantastická, nezabudnuteľná.
Počas svätého prijímania sa davom rozbehli mladí dobrovoľníci, ktorí sprevádzali kňazov pri rozdávaní hostií. My sme mali šťastie byť v prítomnosti nášho pána farára.
Mladý kňaz z Portugalska počas omše dirigoval dav pri speve. Ľudia sa pripájali do spevu odpovedí, skupinky pútnikov spievali piesne vo svojom jazyku.
Omšu celebroval otec biskup. Čítali sa čítania vo viacerých jazykoch. Prítomní odpovedali vo svojej reči. Na námestí bola príjemná a veľmi srdečná atmosféra. Niektorí pútnici skolabovali, zdravotná služba bola pripravená poskytnúť okamžite prvú pomoc. Dav bol veľmi ukáznelí. Zástup sa rozostúpil, aby sa lekár dostal ku pútnikovi, ktorý potreboval pomoc. V dave zaviala slovenská zástava. Boli sme hrdí, že môžeme byť súčasťou oslavy Nášho Nebeského Otca v prítomnosti našej Nebeskej Matky.
Po sv. omši prišli ku mikrofónu traja mladí ľudia, dve dievčatá a jeden mladík. V hlinenných nádobách mali biely ručník. Vyzvali dav, aby zakýval Panne Márii, ktorú odnášali smerom ku kaplnke Zjavenia. Atmosféra bola neopísateľná.
Spoločenstvo lásky, ktoré sa vytvára počas bohoslužby dáva obrovskú silu a energiu.. Fatimské posolstvo učí aj optimizmu. Nepredvídané a často dramatické osudy sveta a jednotlivých osôb, nabádajú ľudí k pesimizmu, vzbudzujú presvedčenie o všemohúcnosti zla a zoslabujú vieru. Tomuto ľudstvu 21. storočia, zmätenému a ustrašenému, Panna Mária prináša posolstvo optimizmu: „Nakoniec moje Nepoškvrnené Srdce zvíťazí!“