Odpustová slávnosť ružencovej Panny Márie 2016 – odpustová slávnosť Ipso Die s o. Michalom Zamkovským 7. októbra 2016

V mimoriadnom roku milosrdenstva Vás srdečne pozývame na odpustovú slávnosť Ružencovej Panny Márie do Chmeľnice.

 
PROGRAM:
 
Piatok  7. októbra 2016
 
06:30 hod – sv. omša
 
15:00 hod - Korunka k Božiemu milosrdenstvu – Privítanie pútnikov a prednáška o. Michala Zamkovsého, misionára  milosrdenstva z Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa z Podolínca, jedného zo 1071 misionárov milosrdenstva, ktorých v mimoriadnom roku Božieho milosrdenstva určil Pápež František.  
 
Výzva modliť sa Korunku bola adresovaná najprv samotnej sestre Faustíne, následne všetkým ľuďom: “V istej chvíli, keď som prechádzala chodbou do kuchyne, počula som v duši slová: Modli sa neustále túto korunku, ktorú som ťa naučil. Ktokoľvek sa ju bude modliť, dosiahne v hodine smrti veľké milosrdenstvo. Kňazi ju budú podávať hriešnikom ako poslednú záchranu. Hoci by bol hriešnik najzatvrdlivejší, ak sa len raz pomodlí túto korunku, dosiahne milosti z môjho nekonečného milosrdenstva. Túžim, aby celý svet poznal moje milosrdenstvo. Dušiam, ktoré dôverujú môjmu milosrdenstvu, túžim udeliť nepochopiteľné milosti" (D 687).
18:00 – odpustová slávnosť IPSO DIE, ktorú bude celebrovať o. Michal Zamkovský
 
Sobota  8. októbra 2016
 
07:00 sv. omša
15:00 sobášna sv. omša
16:00 program v škole pre birmovancov aj verejnosť
19:00 sv. omša
 
Nedeľa  9. októbra 201
 
09:15 – Slávnostný ruženec
10:00- odpustová slávnostná  s. omša, ktorú bude celebrovať o. Artúr Bilyk
 
Pôvod sviatku Ružencovej Panny Márie treba hľadať v 16. storočí. Vtedy ohrozovali Európu mohamedánski Turci. Rozhodujúca bitka sa odohrala 7. októbra 1571 na mori pri Lepante. Katolícke vojsko pod vedením Dona Juana d`Austria odvrátilo útok divých a odhodlaných Turkov. Vtedajší pápež sv. Pius V. vyzýval celý katolícky svet na modlitby ruženca. Sám sa spolu s kardinálmi a Božím ľudom zhromaždili v bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, kde sa spolu modlili za víťazstvo. Neskôr počas dňa pápež zrazu vstal a vyzval všetkých, aby sa poďakovali za víťazstvo. Správa o víťazstve prišla, samozrejme, až neskôr. Vtedy sa rozozvučali zvony v Ríme na poďakovanie za odvrátenie nebezpečenstva. Pápež nariadil každoročne sláviť  7. október ako spomienku na Pannu Máriu Ružencovú.

Pápež Benedikt XVI, ešte ako známy teológ a kardinál J. Ratzinger, napísal vo svojej knihe o svojom osobnom vzťahu k modlitbe ruženca, kde poukazuje, ako je táto „ľudová zbožná úcta“ základným prameňom pre dušu, ktorá z neho čerpá vnútorný pokoj a tichosť.
Modlitba ruženca je meditačná niť. Jej rytmické opakovanie ukolíše dušu, prenáša na ňu pokoj, kým sústredenie sa na slová, najmä na Máriinu postavu a na obrazy Krista, ktoré sa postupne otvárajú pred našimi očami, zbavujú dušu starostí a umožňujú jej pozdvihnúť pohľad k Bohu.
Ruženec nám v skutočnosti vracia tú pôvodnú múdrosť, ktorá dobre vie, že opakovanie je dôležitý komponent modlitby a meditácie. Tento rovnaký rytmus nás ukolíše a upokojí. Nie je dôležité, aby sme sa sústreďovali na každé slovo, ale aby sme nechali pôsobiť pokoj, ktorý jednotvárny rytmus prináša. Nejde tu iba o prázdne slová, pretože prinášajú našim očiam a našej duši veľké obrazy a videnia, predovšetkým postavu Márie a cez ňu aj postavu Krista.
 
 
Publikované: 6.10.2016 | Zobrazené: 719
  • www.visitspis.sk/1-uvod
  • maslubovniansko.sk
  • www.karpatenblatt.sk
  • www.kdv.sk
  • www.kovanezelezo.sk
Nastavenia cookies