Sprevádzajme nášho pápeža Františka modlitbami

Pápež František vystúpil na spoločnom zasadnutí oboch komôr amerického Kongresu ako vôbec prvý pápež v dejinách. V americkom Kongrese varoval pred extrémizmom. V OSN vyzval na ochranu prírody a odsúdil svetovú nerovnosť. Návštevu v New Yorku zakončil omšou na Madison Square Garden. Druhá časť programu je spätá s pápežovou návštevou Filadelfie. Dnes sa Svätý Otec zúčastní na modlitbovej vigílii Svetového stretnutia rodín. Zajtra, v nedeľu 27. septembra 2015 bude celebrovať slávnostnú svätú omšu pri príležitosti uzatvorenia ôsmeho Svetového stretnutia rodín. Pápež František potrebuje veľa síl, aby cestu v USA zdravotne zvládol. Sprevádzajme nášho pápeža Františka modlitbami.

Vo svojom prejave na pôde amerického Kongresu  povedal:"Národ sa môže považovať za veľký len vtedy, keď obraňuje slobodu, ako to robil Lincoln; keď podporuje kultúru, ktorá ľuďom umožní „snívať“ o úplných právach pre všetkých svojich bratov a sestry, ako sa snažil Martin Luther King; keď sa zasadzuje za spravodlivosť a zastáva sa utláčaných, ako to robila Dorothy Dayová svojou neúnavnou prácou; ovocím viery, ktorá sa stáva dialógom a zasieva pokoj v kontemplatívnom štýle Thomasa Mertona.Týmito postrehmi som sa snažil predstaviť niektoré z bohatstiev vášho kultúrneho dedičstva, ducha amerického národa. Je mojou túžbou, aby sa tento duch ďalej rozvíjal a rástol, aby tak mnoho mladých ľudí, ako je to len možné, mohlo dediť a prebývať v krajine, ktorá tak veľa ľudí inšpirovala snívať.

Boh žehnaj Ameriku!"

Svätý Otec nezabudol ani na mládež:“ Zvlášť by som chcel dať do povedomia tých členov rodín, ktorí sú najzraniteľnejší: mládež. Pre mnohých z nich je budúcnosť, naplnená nespočetnými možnosťami, lákadlom, no stále je mnoho tých, čo sú dezorientovaní a nemajú cieľ, sú zamotaní v bludisku násilia, zneužívania a zúfalstva. Ich problémy sú aj našimi problémami. Nemôžeme sa im vyhýbať. Musíme im čeliť spoločne, hovoriť o nich a hľadať efektívne riešenia a nie uviaznuť v diskusiách."

Vo svojej reči pápež takisto odsúdil konflikty vo svete. „Vojna je negáciou všetkých práv a dramatickým útokom na životné prostredie,“ uviedol. V jasnom odkaze na organizáciu Islamský štát pranieroval František prenasledovanie náboženských menšín a ničenie kultúrnych pamiatok. Obrovským problémom je podľa neho aj obchod s drogami, ktorý „v tichosti“ spôsobuje smrť miliónov ľudí. Naopak pápež privítal uzavretie jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a vyjadril nádej, že dohoda je účinná a trvalá. Vyslovil sa takisto pre úplný zákaz jadrových zbraní.

Pred prejavom k Valnému zhromaždeniu sa prihovoril pápež k zamestnancom OSN, menovite sa obrátil nielen na vysokých úradníkov, ale aj upratovačky či strážnikov. Všetkým poďakoval za ich prácu. V závere si potom spolu so zhruba 400 poslucháčmi uctil mŕtvých pracovníkov OSN minútou ticha.

Vo Valnom zhromaždení OSN doteraz vystúpili traja pápeži. Prvým bol v roku 1965 Pavol VI., Pápež Ján Pavol II. tu prehovoril dokonca dvakrát, v rokoch1979 a 1995. Pápež Benedikt XVI. potom do newyorského sídla OSN zavítal v roku 2008.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

Súvisiace odkazy

Publikované: 26.9.2015 | Zobrazené: 231
  • www.visitspis.sk/1-uvod
  • maslubovniansko.sk
  • www.karpatenblatt.sk
  • www.kdv.sk
  • www.kovanezelezo.sk
Nastavenia cookies