V zime pomáhame vtáčikom prežiť
Keď sa prejdeme po Chmeľnici v mnohých záhradách nájdeme v zime vtáčie kŕmidlá od výmyslu sveta. Pod kŕmidlami visia lojové gule a sušené ovocie. V zime pomáhame vtáčikom prežiť tak, že im ponúkame vhodnú potravu.
Zima je pre našich operených pomocníkov, ktorí v záhradách zbierajú rôzni hmyz a jeho vajíčka a larvy, najťažšia. Aj druhy, ktoré sa živia rastlinnou potravou majú problém nájsť bobuľu alebo semienko.
Medzi najvhodnejšie krmivá patrí slnečnica, hlavne čierna, nelúpaná. Vyhľadávajú ju sýkorky, glezgy, hýle, brhlíky a iné. Pre menšie vtáky je vhodný mak, ľanové a tekvicové semená, semeno repky a rôzne druhy orechov.
Nesprávne prikrmovanie vtáctva v zime môže spôsobiť ich uhynutie. Neprikrmujeme omrvinkami z kvaseného pečiva, koláčov, chlebom, zemiakmi, slanými a skazenými odpadkami od stola, solenou slaninou a údeným mäsom. Omrvinky zásadne len z bieleho pečiva a aj to len suché. Vtáky z kysnutých koláčov, chleba, zemiakov, solených a údených výrobkov dostávajú črevné katary a hynú.
Dôležité je neuškodiť. Ponúkať krmivo vždy bez soli, plesní a hniloby. Vždy tak, aby ho nepriazeň počasia nemohla znehodnotiť. Tak ako na každé kŕmidlo patrí strieška, patria doň aj otvory, cez ktoré bude odtekať prípadná voda či sneh, ktoré sa ocitli vnútri. A keďže žiadne kŕmidlo nestojí na rovine, dierka patrí do každého rohu.
Hniezdne búdky sú pre vtáčatá útočiskom za mrazivých zimných nocí.
NIEKOĽKO PRAVIDIEL:
VEĽKOSŤ VLETOVÉHO OTVORU
Priemer 28 mm vyhovuje sýkorke hôrnej, belasej a uhliarke, 30 mm je optimum pre vrabce, cez 35-milimetrový otvor vkĺzne do búdky sýkorka veľká i brhlík. Žltochvost a muchárik vyžadujú otvory s priemerom 35 až 40 mm, škorec dokonca až 45. Niektoré druhy obsadzujú polobúdky, ktoré majú polovicu čelnej strany voľnú. Najčastejšie v nich nájdete trasochvosty a mucháriky.
VNÚTORNÝ PRIESTOR
Najmenšia búdka by mala mať rozmer 10 × 10 × 20 cm, stredne veľká 12 × 12 × 25 cm, väčšia 13 × 13 × 25 cm a viac.
VHODNÝ MATERIÁL
Najvhodnejším materiálom je drevený nehobľovaný masív. Životnosť búdky môže prekročiť desaťročnicu. Staré použité dosky sú rovnako dobré ako nové. Spájajte ich dlhými klincami a poistite vodoodolným lepidlom. Aby však búdka fungovala správne, vždy na jeseň ju treba vyčistiť. Otváracie vrátka sú preto nevyhnutné.
UPEVNENIE BÚDKY NA STROME
Majme na pamäti, že s každoročným prírastkom dreva sa klince utápajú čoraz hlbšie. Pri upevňovaní použite dve súpravy. Jednu úplne pribite do kôry, kým pri druhej ponechajte niekoľkocentimetrovú rezervu. To udrží búdku na kmeni. Dbajte aj o jej vyspádovanie. Využite šikmý rast stromu a nerovnosti povrchu. Ak máte šikovné ruky a kus plechu nazvyš, oplechovanie strechy nie je zlou investíciou do životnosti.
Inšpirujte sa nápadmi:



